Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) ypač atidžiai stebi, kaip įmonių automobiliai naudojami asmeniniais tikslais. Įmonių automobilių naudojimas ne tik darbo reikalams, bet ir asmeniniams poreikiams yra svarbus ir kartu jautrus klausimas, kurį reikia tinkamai apsvarstyti įmonės vadovui. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl yra esminė svarba atvirai kalbėti apie automobilių naudojimą asmeniniams tikslams, koks apmokestinimas taikomas ir kodėl svarbu to neslėpti.
Darbo tikslams naudojamam automobiliui nėra papildomo apmokestinimo, tačiau svarbu įvertinti, ar automobilis reikalingas įmonės veiklai vykdyti. Darbuotojo nauda, gauta naudojantis darbdavio automobiliu asmeniniais tikslais, yra apmokestinama taip pat, kaip ir su darbo santykiais susijusios pajamos. Įmonės privalo apskaičiuoti ir deklaruoti šią naudą, o darbuotojai turi mokėti atitinkamus mokesčius paskaičiuotus pagal automobilio nuomos rinkos vertę arba automobilio rinkos kainą.
Kai įmonė savo sprendimu suteikia darbuotojams naudotis įsigytu automobiliu asmeniniais tikslais, įskaitant keliones iš darbo į namus ir iš namų į darbą, darbuotojas ir darbdavys gali pasirinkti vieną iš dviejų būdų, kaip apskaičiuoti šią naudą:
Pirmasis variantas gali būti taikomas tik tuo atveju, jeigu įmonei priklausantis automobilis naudojamas įmonės veikloje, pvz: darbuotojas juo važinėja atlikdamas darbo funkcijas ir papildomai šis automobilis naudojamas asmeniniais tikslais. Svarbu paminėti, kad darbdaviui pasirinkus taikyti procentą nuo automobilio tikrosios rinkos vertės, tai iki tų metų mokestinio laikotarpio pabaigos jo keisti galimybės nėra. Pasirinkus pajamas natūra skaičiuoti pagal automobilio nuomos tikrąją rinkos kainą, sprendimą pakeisti galima, tik reikalinga atlikti darbuotojo gautų pajamų perskaičiavimą nuo metų pradžios iki kito būdo pasirinkimo.
Rinkos kaina – tai suma, kurią sandorio metu nustato pardavėjas ir pirkėjas, siekdami pasiekti maksimalų abipusę naudą. Rinkos kainą galima nustatyti remiantis viešai skelbiamomis automobilių pardavimo kainomis arba rasti draudimo polise. Kitas būdas sužinoti informaciją apie transporto priemonių kainas Lietuvoje yra naudotis VšĮ „Emprekis“ platforma. Įmonės vadovas gali pasirinkti patogiausią apskaičiavimo metodą ir pritaikyti jį savo įmonėje. Pateikiame pavyzdį, kaip galima apskaičiuoti vieną iš aukščiau aprašytų variantų.
Darbdavys suteikia galimybę darbuotojui asmeniniams tikslams naudoti automobilį, kurio rinkos kaina yra 25 000 Eur. su PVM. Įmonė kompensuoja ir degalus, tad taikoma 0,75 proc. nuo rinkos kainos. Darbuotojo pajamos natūra 187,5 Eur. (25 000 * 0,75 proc.).
Mokesčius galima išskaityti iš darbuotojo darbo užmokesčio arba įmonė gali padengti juos iš savo lėšų. Jei įmonė sumoka paskaičiuotus mokesčius iš savo lėšų, ši suma nėra leidžiama atskaityti pelno mokesčio tikslais. Pritaikytų mokesčių dydžiai gali svyruoti dėl taikomo / netaikomo darbuotojo NPD.
Kitus apskaičiavimo būdus ir informaciją kaip teisingai sumokėti ir apskaityti mokesčius galite aptarti su sau priskirta buhaltere. Jūsų buhalterė pasirūpins, kad priskaičiuotas PVM būtų teisingai deklaruotas ir padarys atitinkamus buhalterinius įrašus.
Naudojant tarnybinius automobilius įmonės veikloje labai svarbu turėti oficialiai patvirtintas taisykles. Šiose taisyklėse turėtų būti aprašytos automobilių naudojimo sąlygos ir tvarka, transporto priemonių saugojimas, ridos ir degalų apskaita, techninė priežiūra ir remontas bei darbuotojų atsakomybė. Leidimas naudoti įmonės automobilį asmeniniais tikslais gali būti patvirtinti keliais dokumentais, pvz: “Įsakymu dėl automobilio perdavimo naudoti atliekant darbo funkcijas” arba pasirašomas atskiras susitarimas “Dėl automobilio naudojimo asmeniniais tikslais”.
Atskirai norėtume paminėti, kad MB narių ir IĮ savininkų pajamos natūra gali būti apmokestintos dvejopai: kaip su darbo santykiais susijusios pajamos GPM ir „Sodros“ įmokomis arba kaip dividendai (pelno iš įmonės paėmimas). Taip priklauso nuo MB naro ir IĮ savininko pasirinkimo.Pirmu pasirinkimu visos automobilio eksploatavimo ir kitos išlaidos yra leidžiami atskaitymai. Jeigu pajamos natūra pasirenkama laikyti dividendais, tuomet dalis susijusių išlaidų leidžiamais atskaitymais nebūtų galima.Įmonės vadovai turėtų apibrėžti kokia suma bus skiriama į neleidžiamus atskaitymus, nes įstatymas to neapibrėžia, pvz: vadovas numato, kad naudosis automobiliu asmeniniams poreikiams apie 30 proc., laiko, tad galima žymėti, kad neleidžiami atskaitymai bus 30 proc., o visa kita leidžiami atskaitymai. Šį numatytą procentą labai rekomenduojame suderinti atskirai su Valstybės Mokesčių inspekcija ir gauti sutikimą.Pajamos natūra gali būti taikomos akcininkams ir valdybos nariams, šiuo atveju rekomenduojame kreiptis į savo buhalterį, kuris suteiks daugiau informacijos.
Jeigu nusprendėte įmonės automobilį naudoti asmeniniais tikslais, tame tikrai nėra blogo, svarbiausia, kad įmonės turto naudojimas būtų teisingai apskaitytas ir sumokėti atitinkami mokesčiai.